Joogastiili alusepanijad


SVAAMI ŠIVANANDA
(1887-1963)


Svaami Šivananda elu on ehe näide inimkonna pühendunud teenimisest, alguses arstina ning hiljem kogu maailmas tunnustatud targa ja j ivanmukta´na. Teenida kõiki, armastada kõiki, seguneda kõigega ning näha Jumalat kõigis elusolendeis: need olid tema ideaalid, mille järgi ta õpetas ja elas.

Svaami Šivananda sündis pühendunud braahmani perekonnas Tamil Nadus Lõuna-Indias 8. septembril 1887. aastal. Ta oli elava loomuga laps, kes ilmutas juba varases nooruses suurt kaastundlikkust. Ta kahtles tõsiselt kasti-süsteemis, millest tol ajal rangelt kinni peeti. Noorukina võttis ta kõiki tavasid trotsides vehklemistunde "puutumatult", mida peeti täiesti mõeldamatuks teoks. Ta oli hea õppur ja sai juba 23-aastasena meditsiinidoktoriks. 1913. aastal läks ta Malaisiasse, kus ta juhatas kahte haiglat, mis olid seotud kautšuki istandusega, kus töötas tuhandeid India töölisi. Ühtlasi andis ta välja terviseajakirja.

Kuid ta tundis, et seda kõike on vähe. Töötanud kümme aastat pühendunult haigete ja vaeste heaks, lahkus ta 1923. aastal Malaisiast ja vahetas oma mugava keskklassi elu rändravitseja elu vastu, järgides India vaimset traditsiooni. 1924. aastal saabus ta Rišikeši, Himaalajasse, kus ta kohtus oma guru sri svaami Višvananda Sarasvatiga ning varsti pühitseti ta sannyasin'iks. Tema guru andis talle nimeks svaami Šivananda Sarasvati.

Järgmised seitse aastat veetis ta enamasti mediteerides. Kuhu iganes ta ei läinud, oli ta sankirtanite juht. Ta pidas loenguid ning õpetas inimestele, kuidas püsida tugeva ja tervena joogaharjutuste, pranayama ja kriya`de abil. Tema siirus, heldus, alandlikkus ja kõigutamatu kaastunne ning samuti väga hea huumorimeel tõmbas enda poole paljusid inimesi.

Ta tuli tagasi Rišikeši 1932. aastal ja asutas Šivananda aašrami. 1936. aastal sündis Püha Elu Ühiskonna nimeline organisatsioon (The Divine Life Society). Alustades vanast mahajäetud ja lagunenud kutirist, jõudis see välja ülemaailmse organisatsioonini, mille eesmärk on vaimsete teadmiste levitamine ja inimkonna isetu teenimine. Svaami Šivananda uskus kõikide asjade sünteesi. Lisaks oma erialaselt lähedasele allopaatilisele meditsiinile asus ta uurima ajurveeda meditsiini võimalusi. Ta asutas mitmeid religioosseid organisatsioone. 1948. aastal sai alguse mõjukas Jooga Vedanta Metsaülikool (The Yoga Vedanta Forest Society), et harida sadhaka´id, aga õpetada ka külastajaid.

Svaami Šivananda oli suur nii füüsiliselt, vaimselt kui hingeliselt, juhatades tuhandeid inimesi üle terve maailma elama rikast ja rahulolu pakkuvat elu jooga iidsete teadmiste abil. Tema elu oli ehe näide inimkonna isetust teenimisest (karma jooga).

Ta oli ka viljakas kirjutaja - ta on enam kui 200 raamatu autor.

Svaami Šivananda lahkus maisest kehast 14. juulil 1963. aastal. Tema pärand elab edasi Rišikešis tegutseva Divine Life Society ning paljude organisatsioonide kaudu, mille tema õpilased on rajanud nii Indias kui mujal maailmas.
 


SVAAMI VIŠNUDEVANANDA
(1927-1993)

Svaami Višnudevananda sündis Keralas Lõuna-Indias 31. detsembril 1927. Pärast kooli lõpetamist teenis ta India armees. Ühel päeval teenistuses olles leidis ta juhuslikult prügikastist brošüüri svaami Šivananda vaimsete õpetustega. See jättis talle nii sügava mulje, et ta otsustas külastada svaami Šivananda aašramit Rišikešis.

Selle külaskäigu ajal koges ta midagi, mis muutis kogu tema elu: ta seisis ukseavas, kust viisid trepiastmed allapoole Gangese jõkke. Samal hetkel tuli trepist üles svaami Šivananda ja nagu komme nõudis, kõik inimesed põlvitasid guru ees. Noor ohvitser (tulevikus svaami Višnudevananda) aga ei vaevunud kummardama. Ta peitis end ukseavas kaugemale, et keegi teda ei märkaks. Ootamatult ilmus aga svaami Šivananda tema ette ja kummardas alandlikult ülbe noore ohvitseri ees. See oli noorele mehele hea alandlikkuse õppetund - esimene õppetund svaami Višnudevanandale tema gurult.

Kahekümneaastasena, 1947. aastal saabus ta svaami Šivananda aašramisse Rišikešis. Ta pühitseti mungaks ja temast sai esimene Jooga Vedanta Metsaülikooli hatha jooga professor. Tal oli tuhandeid õpilasi, nii Indiast kui ka Läänest. Samal ajal lõpetas ta ka oma õpingud, magistritöö kõrgema astme hatha jooga tehnikates. Kui tema käest küsiti, et kuidas ta täiustab muistseid praktikaid, mis kipuvad kaduma tänapäeva moodsas maailmas, tavatses svaami Višnudevananda öelda: "Minu guru puudutas mind ja avas mu silmad intuitsioonile. Kõik need teadmised tulevad minu juurde möödunud elust". 10 aastat elas ja töötas ta oma õpetaja juhendamisel. 1957. aastal asus svaami Višnudevananda Himaalajast rännuteele, et täita oma õpetaja svaami Šivananda palve levitada joogaõpetust Läänes. Svaami Šivananda saatis oma õpilase teele sõnadega "inimesed ootavad sind".

Svaami Višnudevananda reisis mööda Põhja-Ameerikat, õpetas joogatehnikaid ja jälgis Lääne eluviisi. Talle sai peagi selgeks, kuivõrd olid Lääne inimesed takerdunud oma elukeerisesse, oskamata lõdvestuda ja tervislikult elada. Ta asus looma paiku, kus inimesed võisid leida täieliku puhkuse nii kehale, meelele kui vaimule.

1961. aastal rajas ta Montreali esimese Šivananda Jooga Vedanta Keskuse. Seal toimus ka esimene suvine joogalaager.

Veebruaris 1962. aastal saabus ta Val Morinisse Quebecisse. Hoolimata sellest, et seal oli tihe mets, tundis ta vaistlikult, et see on just see õige koht. Samal suvel avati seal joogalaager. Šivananda aašram paikneb 300-aakrisel territooriumil imekaunis Laurentia mäestikus, kus on sadu kristallselge veega järvesid.

1967. aastal asutas ta Šivananda aašrami Nassaus, Bahama saarestikus. Aašram paikneb 4-aakrisel territooriumil lühikese paadimatka kaugusel Nassaust, nn Paradiisisaarel. Ookean ja troopiline kliima pakuvad imepärase võimaluse lõputuks meele avardamiseks läbi jooga.

Sierra Mountaini eelmäestikus Kalifornias, 60-aakrisel territooriumil paikneb samuti Šivananda aašram, Vrindavan Yoga Farm.

Neljas, suurem aašram paikneb Woodbournis, New York'is 77-aakrisel maa-alal Catskill Mountains'is. See puutumatu lopsaka loodusega kaunis paik pakub endassesüvenemise võimalust neile, kes on väsinud igapäevasest stressirohkest elust. Svaami Šivananda andis sellele aašramile nimetuse Yoga Ranch Colony.

1978. aasta veebruaris avati Šivananda Jooga Vedanta Dhawanthari aašram Neyyar Dam'is Keralas Lõuna-Indias. Aašram paikneb kogu oma hiilguses 10-aakrisel maa-alal Sahyadri Mountain'si eelmäestikus ning on esimeseks sammuks svaami Šivananda unelmas taaselustada iidseid joogatehnikaid tema kodumaal Indias.

Väike, väga ilus aašram Netalas Himaalajas, otse Gangese kaldal, kannab nimetust Šivananda Kutir.

Svaami Višnudevananda töötas väsimatult, et edasi anda praktilisi joogateadmisi ja vedaanta filosoofiat kõigile neile, kes tema juurde tulid. Olles kirjutanud raamatu "Täielik joogaraamat piltidega" (The Complete Illustrated Book of Yoga), on ta kogu maailmas tunnustatud hatha ja raadža jooga autoriteedina. Tema sulest on ilmunud veel "Meditatsioon ja mantrad" (Meditation and Mantras), aga samuti kommentaarid raamatule "Hatha jooga Pradipika" (Hatha Yoga Pradipika). Samuti on ta raamatute "Šivananda kaaslane joogasse" (Sivananda Companion to Yoga), "Joogaraamat" (The Book of Yoga) ja "Joogavaim ja keha" (Yoga mind and Body) autor.

Ühel ilusal päeval joogaretriidi ajal Nassaus mediteerides kangastus talle nägemus, kuidas inimesed jooksevad kabuhirmus suure tulekera eest pakku. Ta ei taibanud kohe selle nägemuse tähendust, kuid teadis, et see hirmuäratav visioon materialiseerub tulevikus. Sel põhjusel asutas ta organisatsiooni Tõeline Maailma Selts (T.W.O.), mille eesmärgiks oli edendada rahu ja üksteisemõistmist kogu maailmas. Ta tundis vajadust õpetada välja juhte ja vastutavaid kodanikke kogu maailmas. Tõeline sõprus ja vendlus saab eksisteerida maailmas vaid siis, kui meil on tugevad liidrid ja vastutustundlikud kodanikud, kellel on teadlik sisemine rahutunnetus. Kui puudub sisemine rahutunnetus, siis ei saa me ka rääkida vägivallatust maailmast. Seepärast alustaski svaami Višnudevananda 1969. aastal Šivananda jooga õpetajate koolituskursuste korraldamist. Ta oli lootusrikas, et igaüks, kes oli läbinud koolituse, annab omakorda teadmisi edasi järgmistele. T.W.O. teiseks missiooniks oli rahu tagamine maailma probleemsetes paikades, nagu Iirimaa ja Lähis-Ida. See töö kestab veel.

Svaami Višnudevananda lahkus oma maisest kehast 9. novembril 1993. Ta tuhk heideti Gangese jõkke Šivananda Kutiri aašramis.